HomeLAJMEDjali i Diego Maradonas kerkon Lionel Messit që të heqë dorë nga...

Djali i Diego Maradonas kerkon Lionel Messit që të heqë dorë nga fanella e tij me numrin 10 në Barcelonë si një nderim për legjendën argjentinase.

Lionel Messi është nxitur nga djali i Diego Maradonas që të heqë dorë nga fanella e tij me numrin 10 në Barcelonë si një nderim për legjendën argjentinase.

Fituesi i Kupës së Botës më 1986 vdiq javën e kaluar pas një arresti kardiak, me botën e futbollit duke mbajtur zi për humbjen e një prej lojtarëve më të mirë të të gjitha kohërave.

Ndërsa menaxheri i Marseille Andre Villas-Boas e nxiti FIFA-n të tërheq fanellën me numrin 10 krejtësisht, dhe tani Diego Armando Maradona Sinagra u bëri jehonë këtyre pikëpamjeve duke bërë thirrje publike për Messin dhe Barcelonën të tërhiqnin numrin për nder të babait të tij.

“Në skuadrat ku ai luajti, unë mendoj kështu, përfshirë Barçën. Unë nuk kam asnjë dyshim ”, tha djali i Maradonas për “Mundo Deportivo” kur iu sugjerua që fanella me numrin 10 mund të dilte në pension në të gjitha ish-klubet e babait të tij dhe nga Kombëtarja e Argjentinës.”

Fanela me numrin 10 është bërë sinonim në të gjithë futbollin jo vetëm argjentinas por në të gjithë botën për shkak të stilit të lojës që shfaqte Maradona.

Messi e ka trashëguar numrin dhe tani diskutohet rregullisht në të njëjtën frymë si Maradona që ndjek karrierën e tij legjendare.

Most Popular