HomeLAJMEE duam Shqipërinë pa Edi Ramën! Mesazhi i Maliqit për 8-Dhjetorin: 30...

E duam Shqipërinë pa Edi Ramën! Mesazhi i Maliqit për 8-Dhjetorin: 30 vite pas, të rinjtë kanë shpresën e fundit për të realizuar atë ëndërr, 25 Prillin

Deputeti Lefter Maliqi përcjell një mesazh për 8-Dhjetorin, Lëvizjen e studentëve për një Shqipëri evropiane.

Por, ndryshe nga 30 vite më parë, Maliqi thotë se thirrja aktuale është: E duam Shqipërinë pa Edi Ramën.

Sipas Maliqit, shpresa e fundit e mbetur për ta realizuar atë ëndërr për Liri e Demokraci nga të rinjtë heronj, është 25 Prilli, për të ndaluar siç thotë ai, shpopullimin e Shqipërisë dhe ndalimin e largimeve të të rinjve.

Reagimi i plotë i Lefter Maliqit

E duam Shqipërinë pa Edi Ramën! 30 vite pas, të rinjtë shqiptarë kanë edhe një shpresë të fundit për të realizuar atë ëndërr, 25 Prillin

Të dashur të rinj e të reja!
Sot, dua t’ju uroj ju në këtë 30-vjetor të Lëvizjes Studentore të Dhjetorit, që mundësoi një jetë të lirë për të gjithë ju, e që sot falë asaj Lëvizjeje, Shqipëria feston Ditën e Rinisë.
E duam Shqipërinë si gjithë Europa! – Kjo ishte thirrja e të gjithëve atëherë, që në dyluftim me dhunën e regjimit, arritën ti dhuronin Shqipërisë një të ardhme të lirë.
Lufta për liri dhe demokraci u kurorëzua me fitore, fitore që festohet akoma edhe sot, me po të njëjtin emocion, por fatkeqësisht ende pa e përmbushur ëndrrën e atyre që luftuan për të ardhmen e Shqipërisë, të rinjtë heronj të Demokracisë.
Fatkeqësisht sot, 30 vite më pas, të rinjtë e këtij vendi bëjnë të njëjtën thirrje: E duam Shqipërinë si gjithë Europa!
Sot, më shumë se kurrë, pas 3 dekadash, në emër të asaj dite, do të luftojmë sërish për ta plotësuar atë ëndërr.
25 Prilli, është shpresa e vetme për të mos u vonuar më shumë drejt asaj ëndrre, ndryshe Shqipëria do të mbetet e vetme, pa gjakun që qarkullon nëpër venat e një vendi, Rininë.
Sot, 30 vite pas, mijëra të rinj janë larguar në vendet e Evropës, pasi në Shqipëri, nuk shohin jo të ardhme, por as shpresë që të çon drejt saj.
Këtë 30-vjetor, Evropa na e mbylli derën për të disatën herë.
Shqipëria po shpopullohet, ndaj nuk ka më kohë për të humbur!
E duam Shqipërinë pa Edi Ramën, është thirrja e vetme që mund të bëjë realitet ëndrrën e heronjve të lirisë, 30 vite më parë.

Most Popular