HomeLAJMESulmohet me raketa ndërtesa e policisë në Kharkiv

Sulmohet me raketa ndërtesa e policisë në Kharkiv

Ndërtesa e policisë rajonale në qytetin e Kharikiv në Ukrainë është goditur me raketa nga ushtria ruse, shkruan BBC duke cituar agjencinë e lajmeve UNIAN.

Anton Geraschenko, një këshilltar i Ministrit të Brendshëm të Ukrainës, thotë se një ndërtesë që i përket Universitetit Kombëtar Karazin përballë rrugës ka marrë gjithashtu flakë pas sulmit.

Disa fotografi që tregonin zjarrfikësit dhe ekipet e shpëtimit duke përpjekur ta shuajnë zjarrin në majën e një ndërtese të madhe janë publikuar nga shërbimi Shtetëror për Emergjencat.

Ukraina thotë se një sulm raketor rus gjatë natës ka vrarë të paktën dy persona në qytetin Zhytomyr, i cili shtrihet 120 km në perëndim të Kievit.

Ministria e Punëve të Brendshme të Ukrainës ka njoftuar në Twitter se të paktën dy persona kanë humbur jetën dhe 16 të tjerë janë plagosur. Gerashchenko, në llogarinë e tij në “Telegram” ka shkruar se numri i të vdekurve ishte edhe më i lartë.

Most Popular