HomeLAJMEShtohen zërat për “eliminimin e Putinit”, media britanike citon ekspertë të sigurisë:...

Shtohen zërat për “eliminimin e Putinit”, media britanike citon ekspertë të sigurisë: Gjeneralët e mashtruar ta vrasin të çmendurin

Gjeneralëve të mashtruar rusë duhet t’u jepet në mënyrë të fshehtë gjithçka që duhet për të çliruar botën nga Vladimir Putin, thanë ekspertët e sigurisë mbrëmë. Ata paralajmëruan se një dështim për të vrarë presidentin e tyre “të çmendur” tani do të forconte kontrollin e pushtetit nga ana e tij për të paktën një dekadë tjetër. Thirrjet iu bënë jehonë atyre të mëparshme nga senatori amerikan Lindsey Graham, i cili kërkoi që rrethi i ngushtë i Putinit ta vriste atë, shkruan The Sun.

Duke iu referuar komploteve historike kundër Jul Cezarit dhe Adolf Hitlerit, politikani republikan pyeti: “A ka një Brut në Rusi? A ka një kolonel Stauffenberg më të suksesshëm në ushtrinë ruse? “E vetmja mënyrë si përfundon kjo është që dikush në Rusi ta nxjerrë jashtë këtë djalë.

“Do t’i bënit vendit tuaj – dhe botës – një shërbim të madh.”

Thirrjet janë rritur në ditët e fundit për gjeneralë të lartë rusë që të ngrihen kundër Putinit. Dje raportet pohuan se shumë po humbnin besimin te lideri i tyre – pasi u shfaqën më shumë prova të krimeve tronditëse të luftës gjatë pushtimit barbar. Fotot dhe videot e neveritshme treguan bomba thërrmuese ruse që bien mbi civilët. Në Irpin, afër Kievit, vendasit të tmerruar u larguan pasi shtëpive iu vu flaka.

 

 

Dje Ekipi i Krimeve të Luftës i Policisë Metropolitane konfirmoi se ishte “duke mbledhur prova” për t’ia kaluar Gjykatës Ndërkombëtare Penale dhe u kërkoi dëshmitarëve dhe viktimave të paraqiteshin. Ndërkohë, doli se presidenti hero Volodymyr Zelenskyy u ka mbijetuar tre tentativave për vrasje – pasi oficerët rusë të FSB-së kundër luftës informuan shërbimet e sigurisë ukrainase.

Ofertat për vrasësit u tha se ishin bërë javën e kaluar nga vrasës dhe mercenarë të mbështetur nga Kremlini. Këtë javë, ish-njeriu i brendshëm i Kremlinit, Sergei Pugachev, pretendoi se ish-presidenti rus Dmitry Medvedev po ndihmonte në udhëheqjen e një komploti kundër Putinit. Dhe një biznesmen rus madje ka ofruar një shpërblim prej 1 milion dollarësh për çdo oficer që e arreston atë.

Alex Konanykhin, që tani jeton në Kaliforni, tha se ishte “detyrë e tij morale” të ndihmonte “denazifikimin e Rusisë”. Natën e kaluar historiani Profesor Anthony Glees, një ekspert për sigurinë dhe inteligjencën, tha se dijetarët perëndimorë tani duhet të synojnë pamëshirshëm rrethin e Putinit. Ai i tha The Sun: “Për të bërë atë që po bën Putin, duhet të jesh i çmendur, dhe unë mendoj se ai është. Dhe nëse po e mendojmë, do të ketë njerëz në ushtri, FSB, SVR dhe GRU që do të mendojnë të njëjtën gjë. Ne e dimë nga historia se e vetmja mënyrë për të hequr qafe një diktator autoritar është përmes disfatës ushtarake në luftë ose duke inkurajuar Forcat e Armatosura të revoltohen. Ne duhet të fillojmë të mendojmë se çfarë mund t’u ofrojmë gjeneralëve rusë dhe mund të fillojmë duke u ofruar atyre jahtet luksoze të oligarkëve. Nuk ka kufij për atë që ne mund të përdorim për t’i nxitur ato. Ata rreth Putinit janë vrasës – ata janë si oficerë SS të dikurshëm”.

‘PERMBYSENI ATË’

“Por do të ketë komandantë dhe gjeneralë seriozë që kanë dyshime.”

Ai paralajmëroi se një dështim për të vepruar tani vetëm do ta forconte Putinin.

Ai tha: “Do të ishte joshëse të mendosh se Putini ka një jetëgjatësi, por ai mendon se do të jetë atje të paktën deri në vitin 2032. Kam frikë, nëse nuk e heqin qafe, ai do të jetë atje për një kohë shumë, shumë të gjatë.”

Dr Alan Mendoza, drejtor ekzekutiv i grupit të ekspertëve për punët e jashtme të Shoqërisë “Henry Jackson”, tha: “Mbrojtësit e Rusisë janë shumë të etur për të vënë në dukje se Putini nuk flet për vendin. Ky është momenti që ministrat dhe gjeneralët e Putinit, të cilët me sa duket e njohin dëmin e madh që Putini po i bën vendit të tij, të shtohen”.

“Gjeneralët e tij ose kabineti i brendshëm duhet ta largojnë Putinin nga detyra me çfarëdo mjeti të nevojshëm për të arritur këtë objektiv.” Ish-sekretari i Jashtëm i Punës, Lord Owen tha dje se ushtria ruse ishte “e vetmja forcë që mund ta rrëzonte atë”. Ai tha: “Unë mendoj se ai do të jetë shumë, shumë e vështirë për t’u larguar nga pushteti dhe ai nuk është budalla dhe ne nuk duhet të nënvlerësojmë kurrë aftësinë e tij për të mbijetuar në këtë vend shumë të ngushtë dhe të mbyllur ku ndodhet.”

Ai tha për Putinin: “Kjo fytyrë ka ndryshuar dhe me atë ndryshim fytyre duket se ka ardhur një ndryshim shumë thelbësor i sjelljes. Ai është përçmues ndaj të gjithëve. Arrogante. I pamëshirshëm.”

Lord Owen shtoi: “Ukraina do të jetë zhbërja e tij. Unë nuk kam asnjë dyshim. Sa do të zgjas? Kush e di.”

Most Popular