HomeLAJMEVritet në Ukrainë një gazetar, plumbat u marrin jetën mbi 400 civilëve

Vritet në Ukrainë një gazetar, plumbat u marrin jetën mbi 400 civilëve

Mbi 1,200 civilë janë vrarë ose plagosur qëkur Rusia ka nisur pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt, thanë të martën Kombet e Bashkuara.

Ky numër, sipas tyre, përfshin 406 njerëz të vrarë dhe 801 të plagosur.

Megjithatë, zëdhënësja e Komisionarit të Lartë të OKB-së për të Drejtat e Njeriut, Liz Throssell, paralajmëroi se shifrat “mund të jenë shumë më të larta”.

Shumica e lëndimeve janë rezultat i “sulmeve ajrore dhe i të shtënave me armë”, tha OKB-ja. Raportohet se një gazetar është vrarë.

Most Popular