HomeLAJMEFotot rrëqethëse, viktimat e spitalit që u bombardua nga rusët varrosen në...

Fotot rrëqethëse, viktimat e spitalit që u bombardua nga rusët varrosen në varre masive

Fotot rrëqethëse tregojnë kufomat që futen në çanta trupash dhe hidhen në varre masive pasi forcat e Putinit bombarduan një spital për fëmijë në Ukrainë.

Imazhet grafike tregojnë punëtorët e morgut duke gërmuar llogore 25 metra të gjata në një nga varrezat e vjetra në qytetin port të rrethuar të Mariupolit dhe duke bërë shenjën e kryqit teksa shtynin trupat e vdekur të mbështjellë me qilim ose çanta.

Ukraine 2

Zyrtarët ukrainas thanë se të paktën 17 persona u plagosën në një sulm ajror rus në një maternitet dhe spital fëmijësh, ndërsa më shumë se 1200 civilë në Mariupol mendohet se janë vrarë pasi Moska ‘terrorizon’ popullsinë me sulme gjithnjë e më brutale.

 

 

Toka u trondit më shumë se një milje larg kur kompleksi Mariupol u godit nga një seri shpërthimesh që hodhën në erë dritaret dhe shkatërruan pjesën më të madhe të pjesës së përparme të një ndërtese. Policia dhe ushtarët nxituan në vendngjarje për të evakuuar viktimat, duke transportuar në barelë një grua shtatzënë të gjakosur në gjendje të rëndë.

Ukraine 3

Një grua tjetër vajtoi teksa shtrëngonte fëmijën e saj. Në oborr, makinat e dëmtuara u dogjën dhe një krater shpërthimi u shtri të paktën dy kate thellë.

Volodymir Nikulin, një zyrtar i lartë i policisë rajonale, akuzoi regjimin e Putinit për kryerjen e një krimi “të madh” lufte “pa asnjë justifikim”. Administrata e Joe Biden e dënoi sulmin “barbar”, ndërsa OKB-ja dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë thanë se asnjë spital “nuk duhet të jetë kurrë, kurrë një objektiv”.

Ukraine 4

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, shkroi në Tëitter se kishte ‘njerëz, fëmijë nën rrënojat’ dhe e quajti sulmin një ‘mizori’.

Kryeministri i Britanisë, Boris Johnson, dënoi sulmin e Rusisë ndaj ‘të cenuarve dhe të pambrojturve’, duke shtuar se Putini do të mbajë ‘përgjegjësi për krimet e tij të tmerrshme’.

Ukraine 5

Most Popular