HomeLAJMEKush janë anëtarët e ekipit të Zelenskyt: Nga një producent filmi tek...

Kush janë anëtarët e ekipit të Zelenskyt: Nga një producent filmi tek një “profet” që ukrainasit ia besojnë edhe jetën

Edhe pse presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka qenë përballë të të gjithë zyrtarëve dhe mediave perëndimore që nga fillimi i pushtimit rus të këtij vendi, këshilltarët që përbëjnë ekipin e tij janë një pjesë po aq e rëndësishme e përfaqësimit të Ukrainës në botë.

Që nga fillimi i pushtimit rus në Ukrainë, përveç presidentit Zelensky, në publik janë shfaqur edhe zyrtarë të tjerë, të cilët kanë informuar publikun dhe zyrtarët botërorë për aktivitetet e shumta të ushtrisë dhe udhëheqjes politike ukrainase, transmeton Telegrafi.

Megjithëse emrat e këshilltarëve dhe “ekspertëve të tjerë” janë të vështirë për t’u mbajtur mend në kohë paqeje, lufta në Ukrainë ka ndryshuar mënyrën e të menduarit, kështu që emra si Andriy Yarmak, Mykhailo Podoliak, Oleksiy Reznikov dhe zyrtarë dhe këshilltarë të tjerë ukrainas janë bërë shumë më popullor se sa pritej.

Cilët janë njerëzit që përbëjnë ekipin e Zelenskyt?

Njeriu i parë, së bashku me presidentin ukrainas, është gjithashtu kreu i kabinetit të tij. Andriy Jermak është shfaqur disa herë në publik deri më tani, por shumë më pak se disa zyrtarë të tjerë ukrainas.

Megjithatë, në marrëdhëniet mes Zelenskyt dhe Jermakut, e kaluara e tyre është veçanërisht interesante. Nëse deri më tani paraqitjet e presidentit në publik dhe para parlamenteve të shumta të vendeve perëndimore janë dukur si skena nga filma të prodhimit të lartë, kjo nuk është rastësi.

Gjegjësisht, Jermak dhe Zelensky sapo u bënë miq në xhirimet e filmit. Para pushtimit rus të këtij vendi, shefi i Zyrës së Presidentit të Ukrainës ka punuar si producent televiziv dhe filmit, si dhe ka qenë pronar i kompanisë së prodhimit Garnet International Media Group.

Ai është i njohur për punën në dramën sportive “The Fight Rules” dhe trilerin e krimit “The Line”. Kur bëhet fjalë për marrëdhënien me Zelenskyn, ky avokat dhe avokat i të drejtave të autorit e ndihmoi aktorin politikisht të papërvojë të arrinte një fitore befasuese në zgjedhjet presidenciale të vitit 2019.

Sot Yarmak konsiderohet njeriu i dytë më i rëndësishëm në vend. Ai ka kontakte të mira në Moskë dhe merr pjesë në negociatat për t’i dhënë fund luftës”, shkruan gazeta austriake derstandard.

Mykhailo Podoliak – një njeri për të gjitha llojet e krizave

Pas çdo raundi negociatash midis Ukrainës dhe Rusisë deri më tani, personi i parë që iu drejtua mediave dhe foli për pikëpamjet e delegacionit ukrainas ishte Mykhailo Podoliak.

Podoljak studioi mjekësi në Minsk në vitet 1990 dhe më pas punoi si gazetar për disa gazeta bjelloruse që kritikonin regjimin.

Ky 50-vjeçar konsiderohet si mendja kryesore e sagës heroike të presidenti ukrainas.

Oleksii Reznikov – Nga Eurovisioni në frontin e luftës

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës, Oleksii Reznikov, me siguri e imagjinoi jetën krejtësisht ndryshe pesë vjet më parë.

Njeriu që ishte në komitetin organizativ për përgatitjen e Eurovision Song Contest në Kiev në vitin 2017, pesë vjet më vonë u bë një person që udhëtoi në linjat e frontit.

Nuk ka asnjë gjurmë dashurie, paqeje dhe lumturie në punën e përditshme të Reznikov.

Gjatë gjithë karrierës politike, ministri i mbrojtjes ka treguar gjithmonë një ndjenjë të mprehtë për të qenë në vendin e duhur në kohën e duhur.

Sa herë që Ukraina ishte në një udhëkryq, Resnikov ishte ashtu si Podoljak, Reznikov pjesë e ekipit negociator të Ukrainës.

Iryna Vereshchuk – një oficere me një ndjenjë të PR

E vetmja grua në rrethin më të ngushtë të këshilltarëve të Volodymyr Zelenskyt është zëvendëskryeministrja Iryna Vereshchuk. Edhe pse dikush mund të mendojë se Vereshchuk nuk ka shumë përvojë në menaxhimin e krizave, fakti është se ky 42-vjeçar në fakt ka më shumë përvojë ushtarake se të gjithë anëtarët e tjerë të ekipit të presidentit ukrainas.

Ajo shërbeu në ushtrinë ukrainase për pesë vjet, dhe u largua nga ushtria si oficere. Pas studimeve për drejtësi në Akademinë Ushtarake në Lviv, Vereshchuk filloi karrierën në politikën lokale, dhe përfundimisht u bë kryetare e qytetit të saj të lindjes Rava-Ruska, kufiri me Poloninë.

Ashtu si anëtarët e tjerë të ekipit të presidentit, Vereshchuk thekson se ai përdor shumë mirë mekanizmat e PR në rrethanat e kohës së luftës në Ukrainë.

Oleksiy Arestovych – një “profet” të cilit ukrainasit i besojnë jetën

Tre vjet më parë, kur shumë politikanë të rangut të lartë dhe gjeneralë të ushtrisë ukrainase thanë se pushtimi rus i Ukrainës ishte i pamundur, atëherë analisti i ri ushtarak, Oleksiy Arestovych tha pikërisht të kundërtën.

“Rusia do të sulmojë Ukrainën, do të rrethojë Kievin, do të krijojë një korridor tokësor nga Krimea në Donbas dhe do të pushtojë qytetet në atë zonë”, tha Arestovich tre vjet më parë.

Sigurisht, kur gjërat shikohen nga këndvështrimi i sotëm, pretendimet e Arestovich ishin plotësisht të vërteta.

Ky burrë 46-vjeçar, i cili u bë edhe këshilltar i presidentit që nga viti 2020, është një nga figurat më të rëndësishme në vend dhe në botë.

Disa ditë më parë Arestovych foli sërish për përfundimin e mundshëm të konfliktit në Ukrainë dhe theksoi se kjo mund të ndodhë që në fund të prillit.

“Arestovich parashikoi se lufta agresive “aktive” e Rusisë mund të përfundojë në fund të prillit. Duhet të shpresojmë se ai do të ketë të drejtë edhe këtë herë”, shkruan gazeta austriake.

Most Popular