HomeLAJMEE FUNDIT/ Kompania britanike e çokollatave akuzohet se përfiton nga puna e...

E FUNDIT/ Kompania britanike e çokollatave akuzohet se përfiton nga puna e fëmijëve në plantacionet e kakaos në Ganë

Mondelez International, poseduese e prodhuesit të njohur britanik të ëmbëlsirave Cadbury, është akuzuar për shfrytëzimin e fëmijëve në Ganë, pasi ata shfaqën video që tregonin punonjës deri në moshën 10 vjeçare duke i prerë bishtajat e kakaos me hanxhar.

Pamjet u shfaqën në një dokumentar të fundit ‘Dispatches’ për Channel 4 në MB, në të cilin dy fëmijë në një fermë, që supozohet se i përkisnin Mondelez, u filmuan duke pastruar plantacionet, duke përdorur thika të mprehta për të hapur bishtajat e kakaos dhe duke tundur shkopinj me tehe për të.. Asnjë nga fëmijët duket se nuk ka pajisje mbrojtëse dhe një vajzë raportoi se një herë kishte prerë këmbën e saj duke përdorur një hanxhar të gjatë.

Një vajzë tjetër tha se ishte mashtruar për të punuar në plantacion, duke pretenduar se kishte përshtypjen se do të shkonte në fermën e xhaxhait të saj për të ndihmuar në kujdesin e fëmijëve, por në vend të kësaj u detyrua të punonte me orë të tëra në fermë dhe nuk e lejuan të shkonte në shkollë. Ajo shtoi se nuk ka folur kurrë për këtë sepse kishte “shumë frikë”.

Aktivistët që luftojnë kundër punës së fëmijëve pretendojnë se fermerët në Ganë paguhen më pak se 2,62 dollarë në ditë dhe për këtë arsye thjesht nuk mund të përballojnë të punësojnë punëtorë të rritur. Ayn Riggs, themeluesja e Slave Free Chocolate, tha për The Guardian: “Është e tmerrshme të shohësh këta fëmijë duke përdorur këto hanxhar të gjatë, të cilat ndonjëherë janë gjysma e gjatësisë së tyre. Kompanitë e çokollatës premtuan ta pastronin këtë më shumë se 20 vjet më parë. Ata e dinin se po përfitonin nga puna e fëmijëve dhe i kanë shmangur premtimet e tyre.”

Mondelez, i cili drejton një program qëndrueshmërie të quajtur Cocoa Life, ka deklaruar se ishte shumë i shqetësuar nga raportet e punës së fëmijëve që po përdorej në një nga fermat e tyre, duke shpallur se “asnjë sasi e punës së fëmijëve në zinxhirin e furnizimit me kakao nuk duhet të jetë e pranueshme”. duke u zotuar të hetojë më tej këtë çështje.

Një zëdhënës i Mondelez International tha: “Ne jemi thellësisht të shqetësuar nga incidentet e dokumentuara në programin Dispatches. Ne e ndalojmë në mënyrë eksplicite punën e fëmijëve në operacionet tona dhe kemi punuar pa pushim për të marrë një qëndrim kundër kësaj, duke bërë përpjekje të rëndësishme përmes programit tonë Cocoa Life për të përmirësuar mbrojtjen e fëmijëve në komunitetet ku ne kemi burim kakaon.

Akuzat vijnë përpara periudhës më të ngarkuar të vitit të industrisë së ëmbëlsirave, pasi mbi 393.6 milionë dollarë shpenzohen për vezë me çokollatë dhe ëmbëlsira të Pashkëve çdo vit në MB, ku Cadbury mbetet një nga kompanitë më të famshme të çokollatës në Britani.

Most Popular