HomeLAJMEPutin merr me vete ‘valixhen’ në funeralin e politikanit rus që zbuloi...

Putin merr me vete ‘valixhen’ në funeralin e politikanit rus që zbuloi datën e pushtimit

RUSI– Presidenti rus Vladimir Putin ka marrë ‘valixhen e tij bërthamore’ në funeralin e një politikani të ekstremit të djathtë në një katedrale në Moskë sot, duke rritur frikën për një sulm të mundshëm.

Sipas Dailymail, udhëheqësi rus shoqërohej nga një burrë me kostum që mbante valixhen, e cila mund të sulmojë nga distanca, gjatë ceremonisë së hapur të arkivolit për ultranacionalistin Vladimir Zhirinovsky.

Të pranishmit u larguan kur presidenti bëri nderimet e tij për Zhirinovsky, duke treguar frikën e tij për një atentat në Katedralen e Krishtit Shpëtimtar.

Për Vladimir Putinin, salla ku njerëzit i dhanë lamtumirën Zhirinovskyt u zbraz plotësisht nga njerëzit, madje edhe nga të afërmit në karrige”, raportoi kanali Telegram VCHK-OGPU.

Putin mbajti një tufë me trëndafila të kuq dhe i vendosi në këmbët e arkivolit përpara se të bënte shenjën e kryqit. Në të njëjtën kohë, trupat e tij kryen sulmin e tyre të fundit të egër në Ukrainë, duke vrarë 50 civilë dhe duke plagosur 100 në një sulm me raketa në një stacion hekurudhor.

Funerali i sotëm në Moskë u mbajt për  75-vjeçarin Vladimir Zhirinovsky, i cili vdiq vetëm disa javë pasi shpalli datën e pushtimit, pavarësisht se mburrej se kishte marrë tetë doza vaksine ndaj Covid që nga gushti 2020.

Ai u pranua në spital ‘i sëmurë rëndë’ me virusin më 2 shkurt, gjashtë javë pasi ai parashikoi pothuajse saktësisht datën kur Putin do të pushtonte përfundimisht Ukrainën. Më 22 dhjetor 2021, ai u tha deputetëve në një fjalim se pushtimi do të fillonte më 22 shkurt, megjithëse në fakt filloi në mbrëmjen e 23 shkurtit dhe paralajmëroi një ‘drejtim të ri në politikën e jashtme ruse’.

Ishte fjalimi i fundit i Zhirinovsky në Dumën e Shtetit dhe zhdukja e tij erdhi mes thashethemeve se ai kishte mërzitur Kremlinin duke njoftuar një pushtim për të cilin Putin donte të heshtte. Zhirinvosky, një kandidat në të gjitha zgjedhjet presidenciale post-sovjetike në Rusi, u tha deputetëve përpara se të sëmurej: “Rusia më në fund do të bëhet përsëri një vend i madh. Dhe të gjithë duhet të mbyllin gojën dhe të respektojnë vendin tonë. “

Most Popular