HomeLAJMEÇfarë është “terapia e qepëve”? Trendi më i fundit, që thuhet se...

Çfarë është “terapia e qepëve”? Trendi më i fundit, që thuhet se na mbron nga viruset dhe gripi

TikTok është një thesar këshillash dhe trukesh, duke filluar nga mënyrat për të kursyer para deri tek tendencat e çuditshme të seksit.

Tendenca më e fundit për t’u bërë virale në aplikacion është ajo që përfshin qepët, përveçse nuk ka të bëjë me përdorimin e perimeve në ushqimin tuaj siç e prisnit.

Disa TikTok-ers po i thurin lavdërime qepëve, teksa i përdorin ato për të pastruar ajrin përreth shtëpive të tyre, si dhe si një ilaç për gripin.

 

Ja çfarë duhet të dini për “terapinë me qepë” dhe çfarë kanë thënë ekspertët për pretendimet e bëra nga TikTokers.

Terapia me qepë është një trend i TikTok i popullarizuar nga një përdoruese e quajtur @Poshmamma, e cila postoi një video ku preu qepët dhe i vendosi ato nëpër shtëpi.

Çfarë është “terapia e qepëve”? Trendi

Në video, e cila ka mbledhur mbi 2.5 milionë shikime, ajo pretendon se qepa mund të përdoret si pastrues ajri dhe si ilaç për gripin.

“Çfarë bëni me qepët? Ju i prisni dhe i vendosni rreth shtëpisë tuaj – ato do të pastrojnë ajrin dhe do të nxjerrin toksinat, bakteret, kërpudhat dhe viruset nga ajri.”- tha ajo.

Ajo shtoi se qepët janë të fuqishme në mbajtjen e shtëpisë tuaj pa sëmundje, duke shpjeguar: “Nëse njerëzit e tjerë sëmuren në shtëpinë tuaj, vraponi në dyqan ushqimor dhe merrni qepët e kuqe për të tërhequr sëmundjen dhe për të nxjerrë helmin”.

Çfarë është “terapia e qepëve”? Trendi

Por a funksionon vërtet?

Ndërsa shumë TikTokers kanë postuar video që mbështesin terapinë me qepë, ekspertët mjekësorë dhe shkencorë kanë paralajmëruar se nuk ka asnjë provë për të mbështetur pretendimin se qepa mund të ndihmojë në pastrimin e ajrit nga viruset. Sipas ekspertëve “nuk ka asnjë provë që një qepë e prerë rreth shtëpisë mund të pastrojë ajrin nga toksinat, bakteret, kërpudhat ose viruset”.

Most Popular