HomeLAJMEBëhuni gati për dëborën, kështu pritet të jetë moti gjatë ndërrimit të...

Bëhuni gati për dëborën, kështu pritet të jetë moti gjatë ndërrimit të viteve

Javën që vjen, moti parashikohet të jetë me kushte atmosferike të paqëndrueshme.
Sipas SHMU, vetëm ditën e premte moti do të jetë i qëndrueshëm, ndërkohë që gjatë ditëve të ardhshme parashikohen edhe reshje dëbore në lartësi mbi 300 metra në verilindje dhe mbi 800 metër në juglindje.

Parashikimi:

Kjo javë parashikohet të ndikohet nga kushte atmosferike të paqëndrueshme.

Reshjet e shiut do të jenë prezente gjatë gjithë javës me përjashtim të ditës së premte ku moti parashikohet të jetë kryesisht i kthjellët.

Në larësine mbi 300 metra në verilindje dhe mbi 800 metër në juglindje dhe lindje reshjet do të jënë në formën e dëborës.

Dita e fundit e viti 2020 parashikohet të jetë e vranët dhe reshje shiu me intensitet mesatar, në pasdite gradulisht reshjet do të humbasin intensitet duke marrë karakter lokal.

Dita e parë e viti 2021 parashikohet të ketë mot kryesisht të kthjellët por të ftohtë. Temperaturat e mëngjesit do të jenë në vlera negative në pjesën më të madhe të vendit.

Era parashikohet të jetë kryesisht nga kuadrati i jugut me shpejtësi mesatare 1-10m/sek, e cila ditën e hënë dhe ditën e martë do të jetë më intensive ku në zonën veriore dhe përgjatë vijës bregdetare hera-herës parashikohen stuhi ere me shpejtësi deri në 20-28m/sek.

Parashikimi i motit mundesohet nga Weather.al

Most Popular