HomeLAJME“Ai s’mund të qëndrojë më në pushtet”, Biden bën kthesë në qëndrimin...

“Ai s’mund të qëndrojë më në pushtet”, Biden bën kthesë në qëndrimin ndaj Vladimir Putin

Presidenti Biden ka bërë një kthesë kundër thirrjes së tij për ndryshimin e regjimit në Rusi pas pushtimit të Ukrainës nga trupat e kontrolluara nga presidenti rus Vladimir Putin.

Presidenti u pyet nga një gazetar teksa po largohej nga Kisha e Trinisë së Shenjtë në lagjen Georgetoën të ​​Uashington D.C. të dielën.

“Zoti President a dëshironi që Putini të hiqet?”, pyeti gazetari. “Zoti President po bënit thirrje për ndryshim regjimi?” pyetën ata, gjë që Biden iu drejtua kamerës dhe bërtiti ‘jo’! para se të futej në autokolonën e tij.

Më pak se 24 orë më parë, Biden tha: “Për hir të Zotit, ky njeri nuk mund të qëndrojë në pushtet”, në një thirrje të dukshme tronditëse për ndryshimin e regjimit në Moskë.

 

 

Thirrja erdhi në fund të një fjalimi të pasionuar nga Polonia të shtunën.

Deklarata e pashkruar, të cilën Shtëpia e Bardhë u përpoq të tërhiqej ndërsa Kremlini shprehu zemërimin, erdhi në fund të një fjalimi ndryshe të vendosur dhe të zjarrtë që mblodhi botën e lirë për t’u bashkuar në kundërshtim me autokracinë dhe mbështetjen e Ukrainës.

Presidenti i Francës Emmanuel Macron të dielën paralajmëroi gjithashtu kundër një përshkallëzimi “me fjalë dhe veprime”, disa orë pasi Biden e quajti Putinin një “kasap” që “nuk mund të qëndrojë në pushtet”.

Macron, një aleat i ngushtë i SHBA-së, i cili gjithashtu ka folur shpesh me Putinin që nga pushtimi, paralajmëroi Perëndimin të mos ‘përshkallëzojë me fjalë ose veprime’ – ose të rrezikojë të pengojë përpjekjet jetike humanitare, duke përfshirë shpresat për evakuimin e qytetit të shkatërruar ukrainas të Mariupolit.

Paralajmërimi i tij kundër një përshkallëzimi në konflikt erdhi gjatë një interviste me transmetuesin France 3, në të cilën udhëheqësi francez tha se ai është i fokusuar në përpjekjen për të ndërmjetësuar një marrëveshje paqeje midis Kievit dhe Moskës dhe një fund diplomatik të luftës.

“Unë nuk do të përdorja këtë lloj formulimi sepse vazhdoj të mbaj diskutime me presidentin Putin”, tha Macron të dielën. “Ne duam të ndalojmë luftën që Rusia ka nisur në Ukrainë pa përshkallëzim — ky është objektivi.”

Përpjekja e Macron për ndërmjetësim erdhi disa orë pasi Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken siguroi gazetarët në një konferencë shtypi në Jerusalem se Shtetet e Bashkuara nuk po kërkonin ‘ndryshim regjimi’ në Moskë apo askund tjetër në botë.

Blinken u tërhoq shpejt nga komentet e Presidentit të tij, duke shpjeguar se shefi i tij ka të ngjarë t’i referohej ndikimit të Putinit jashtë vendit të tij – duke përfshirë pushtimin e përgjakshëm dhe të paprovokuar të Ukrainës nga Moska, i cili tani ka zgjatur mbi një muaj.

“Unë mendoj se presidenti, Shtëpia e Bardhë, theksoi mbrëmë se, thjesht, presidenti Putin nuk mund të fuqizohet për të zhvilluar luftë ose për t’u përfshirë në agresion kundër Ukrainës apo dikujt tjetër,” tha Blinken sipas raporteve të shumta.

“Siç e dini, dhe siç na keni dëgjuar të themi vazhdimisht, ne nuk kemi një strategji të ndryshimit të regjimit në Rusi — apo kudo tjetër, për këtë çështje.”

Most Popular