HomeTEKNOLOGJI“Proces mjaft i dhimbshëm menaxhimi i Twitter”, Elon Musk: Do e shisja...

“Proces mjaft i dhimbshëm menaxhimi i Twitter”, Elon Musk: Do e shisja kompaninë nëse do të gjeja personin e duhur

Elon Musk foli për BBC për përvojën e tij në drejtimin e Twitter deri më tani. “Menaxhimi i Twitter është një proces mjaft i dhimbshëm ,” thotë ” Z. Tesla ” dhe CEO i faqes së njohur të rrjeteve sociale Twitter.

Madje ai nuk hezitoi të pranonte se do ta shiste kompaninë nëse do të gjente personin e duhur. Përveç kompanisë së makinave Tesla, Musk drejton edhe kompaninë e raketave hapësinore SpaceX. Tetorin e kaluar, ai bleu Twitter për 44 miliardë dollarë.

I pyetur nga një gazetar i BBC nëse i vjen keq që bleu rrjetin e njohur social, ai pohoi se është ndjerë shumë herë i stresuar, por jo i mërzitur: “Nuk është e mërzitshme (drejtimi i Twitter). Është si një slitë rul. Muajt ​​e fundit kanë qenë vërtet një situatë shumë stresuese”, tha ai, duke sqaruar megjithatë se ende ndjen se bëri gjënë e duhur duke blerë kompaninë.

Ai gjithashtu theksoi se tani Twitter po funksionon mirë dhe se trafiku i tij është rritur. Për shkak të ngarkesës së punës, siç tha ai, ndonjëherë fle në zyrë, ndërsa ka deklaruar se ka gjetur një divan në një bibliotekë ku askush nuk shkon të pushojë.’

 

 

Duke komentuar financat e Twitter-it, miliarderi afrikano-jugor tha se kompania “po fiton para tani” pasi shumica e reklamuesve të saj janë kthyer.

Duke iu referuar shkurtimeve të fuqisë punëtore që ka bërë që kur bleu kompaninë – 1500 nga 8000 njerëz kanë mbetur – Musk tha se nuk ishte një detyrë e lehtë.

Kujtojmë se pasuria e drejtorit ekzekutiv të Twitter arrin në gati 190 miliardë dollarë, duke e bërë atë njeriun e dytë më të pasur në botë, sipas listës së miliarderëve të revistës “Forbes”.

Most Popular